Silviin príbeh

IMG_20220210_171047

Silviin príbeh

Môj príbeh sa začal v roku 2018 v decembri, kedy som mala veľké bolesti krížov a chrbta. Na neurológií mi povedali, že mám chodiť na rehabilitácie a pre istotu ísť aj na gynekológiu, dať sa vyšetriť. Tak som aj urobila. Keď zrazu na gynekológií mi môj doktor objavil veľkú cystu. (bolesti pri menštruácií som mávala stále a pri sexe tiež, ale vždy som si dala tabletku a dalo sa to prežiť). V ten týždeň ma MUDr. objednal na operáciu na Sliač, kde mi cystu odstránili a zistili endometriózu a zrasty na črevách, ktoré však neodstránili. Na kontrole u gynekológa bola odpoveď: „Treba čím skôr otehotnieť a tým sa endometrióza odstráni alebo treba brať antikoncepciu.“ Musela som si sama pozisťovať väčšinu vecí o endometrióze. 

Odvtedy sme si teda prestali aj dávať s partnerom pozor pri sexe, aby som otehotnela a môj „problém“ sa vyriešil.

Ako to bolo s otehotnením?

Nič sa nedialo a ja som do roka mala ďalšiu veľkú cystu na tom istom vaječníku. Išla som na ďalšiu laparoskopiu, ale už k odborníkovi na endometriózu, MUDr. Tiborovi Bielikovi, ktorému ozaj vďačím za veľa!!! Odstránil všetko…Cystu, zrasty a ja som zrazu mala bezbolestnú menštruáciu a pokoj od bolesti… Avšak ale nemôžem povedať, že boj skončil. S endometriózou sa spája aj neplodnosť. A tým prípadom som bola aj ja. Keďže zrasty sa vrátili, jeden vaječník som mala zrastený k maternici a na druhom (keďže boli cysty a dve laporoskopie – z neho časť odstránili) bolo aj menej vajíčok na oplodnenie. Keďže sme zistili, že aj priateľ nemá najlepší spermiogram, tak sme začali navštevovať centrum ohľadom IVF. 

Prvý odber sa podarilo odobrať 3 zrelé vajíčka, ale z 2 vkladov nevyšiel ani jeden. Tak sme sa rozhodli pre druhý cyklus. Z neho bolo 5 vajíčok, avšak mrazili sme len jedno.

To JEDNO vajíčko akurát spí vedľa mňa – môj malý bojovník. Má 5 mesiacov.

 

Ďalšie spontánne tehotenstvo

Po pôrode s priateľom sme opäť začali sexuálne žiť, tak ako hádam nikdy predtým. Lebo veď to poznáte – sex z nutnosti a plánovaný, aby ste skúsili otehotnieť aj prirodzene.  Nedávali sme si pozor a keď som googlila tak šanca bola pod 1%. Veď ja diagnóza endometrióza, 4. stupeň a on tiež diagnóza teratozoospermia. Aká by tam bola šanca, že otehotniem prirodzene?  Neverila som tomu.

Na novy rok 2022 som priala sestre aj švagrinej, nech je nás o jedného viac, či už na ich strane, alebo na našej. O tri dni na to som si robila tehotenský test, ktorý ukázal že som opäť tehotná no tentoraz prirodzene!!! A to som pár dní predtým vravela priateľovi, že za dáke 2 roky pôjdeme do centra a vyskúšame opäť insemináciu.

Tiež si pamätám, ako som si aj v roku 2019 na Silvestra priala, aby nás v roku 2020 bolo o jedného viac, síce to tak nebolo, ale vtedy som už bola tehotná. Priala som si jediné, aby všetko dobre dopadlo. A chvalabohu, dopadlo. Vďaka endometrióze som spoznala jednu úžasnú osobu, ktorá mi radila, aké vyšetrenia podstúpiť. Mne konkrétne pri endometrióze na bolesti zaberala alchemilka. Bola som aj u liečiteľky, ktorá mi dala rôzne tinktúry, ale myslím si, že nezabrali.

Ak vám lekár nerozumie, odíďte.

Určite bolesti pri menštruácii nie sú normálne. Určite, keď jeden gynekológ vidí zrasty a iné nejasnosti v bruchu, mal by to vidieť aj druhý. Nie ako ten môj, od ktorého som nakoniec odišla. Veď predsa bolesti som mala dlhé roky a ktovie, ako dlho som tú endometriózu mala. A určite by sa o endometrióze malo viac hovoriť a dostať do povedomia dievčat a žien. Uvidím, ako bude môj boj s endometriózou pokračovať po druhom pôrode. Toľko môj príbeh a boj… 

4 názory na “Silviin príbeh”

 1. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I’ll be sure to bookmark it and
  come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 2. I believe that is one of the most significant info for me.
  And i’m satisfied reading your article. However
  want to observation on few basic things, The website
  taste is wonderful, the articles is actually excellent
  : D. Excellent process, cheers

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *