Silviin príbeh

IMG_20220210_171047

Silviin príbeh

Môj príbeh sa začal v roku 2018 v decembri, kedy som mala veľké bolesti krížov a chrbta. Na neurológií mi povedali, že mám chodiť na rehabilitácie a pre istotu ísť aj na gynekológiu, dať sa vyšetriť. Tak som aj urobila. Keď zrazu na gynekológií mi môj doktor objavil veľkú cystu. (bolesti pri menštruácií som mávala stále a pri sexe tiež, ale vždy som si dala tabletku a dalo sa to prežiť). V ten týždeň ma MUDr. objednal na operáciu na Sliač, kde mi cystu odstránili a zistili endometriózu a zrasty na črevách, ktoré však neodstránili. Na kontrole u gynekológa bola odpoveď: „Treba čím skôr otehotnieť a tým sa endometrióza odstráni alebo treba brať antikoncepciu.“ Musela som si sama pozisťovať väčšinu vecí o endometrióze. 

Odvtedy sme si teda prestali aj dávať s partnerom pozor pri sexe, aby som otehotnela a môj „problém“ sa vyriešil.

Ako to bolo s otehotnením?

Nič sa nedialo a ja som do roka mala ďalšiu veľkú cystu na tom istom vaječníku. Išla som na ďalšiu laparoskopiu, ale už k odborníkovi na endometriózu, MUDr. Tiborovi Bielikovi, ktorému ozaj vďačím za veľa!!! Odstránil všetko…Cystu, zrasty a ja som zrazu mala bezbolestnú menštruáciu a pokoj od bolesti… Avšak ale nemôžem povedať, že boj skončil. S endometriózou sa spája aj neplodnosť. A tým prípadom som bola aj ja. Keďže zrasty sa vrátili, jeden vaječník som mala zrastený k maternici a na druhom (keďže boli cysty a dve laporoskopie – z neho časť odstránili) bolo aj menej vajíčok na oplodnenie. Keďže sme zistili, že aj priateľ nemá najlepší spermiogram, tak sme začali navštevovať centrum ohľadom IVF. 

Prvý odber sa podarilo odobrať 3 zrelé vajíčka, ale z 2 vkladov nevyšiel ani jeden. Tak sme sa rozhodli pre druhý cyklus. Z neho bolo 5 vajíčok, avšak mrazili sme len jedno.

To JEDNO vajíčko akurát spí vedľa mňa – môj malý bojovník. Má 5 mesiacov.

 

Ďalšie spontánne tehotenstvo

Po pôrode s priateľom sme opäť začali sexuálne žiť, tak ako hádam nikdy predtým. Lebo veď to poznáte – sex z nutnosti a plánovaný, aby ste skúsili otehotnieť aj prirodzene.  Nedávali sme si pozor a keď som googlila tak šanca bola pod 1%. Veď ja diagnóza endometrióza, 4. stupeň a on tiež diagnóza teratozoospermia. Aká by tam bola šanca, že otehotniem prirodzene?  Neverila som tomu.

Na novy rok 2022 som priala sestre aj švagrinej, nech je nás o jedného viac, či už na ich strane, alebo na našej. O tri dni na to som si robila tehotenský test, ktorý ukázal že som opäť tehotná no tentoraz prirodzene!!! A to som pár dní predtým vravela priateľovi, že za dáke 2 roky pôjdeme do centra a vyskúšame opäť insemináciu.

Tiež si pamätám, ako som si aj v roku 2019 na Silvestra priala, aby nás v roku 2020 bolo o jedného viac, síce to tak nebolo, ale vtedy som už bola tehotná. Priala som si jediné, aby všetko dobre dopadlo. A chvalabohu, dopadlo. Vďaka endometrióze som spoznala jednu úžasnú osobu, ktorá mi radila, aké vyšetrenia podstúpiť. Mne konkrétne pri endometrióze na bolesti zaberala alchemilka. Bola som aj u liečiteľky, ktorá mi dala rôzne tinktúry, ale myslím si, že nezabrali.

Ak vám lekár nerozumie, odíďte.

Určite bolesti pri menštruácii nie sú normálne. Určite, keď jeden gynekológ vidí zrasty a iné nejasnosti v bruchu, mal by to vidieť aj druhý. Nie ako ten môj, od ktorého som nakoniec odišla. Veď predsa bolesti som mala dlhé roky a ktovie, ako dlho som tú endometriózu mala. A určite by sa o endometrióze malo viac hovoriť a dostať do povedomia dievčat a žien. Uvidím, ako bude môj boj s endometriózou pokračovať po druhom pôrode. Toľko môj príbeh a boj… 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.